Artykuły

Zrównoważony rozwój - budowa nowej jednostki kotłowej

           Świnoujście należy do grona najdynamiczniej rozwijających się miast Polski. Coraz chętniej przyjeżdżają do niego kuracjusze i turyści. Jego przyjazność i atrakcyjność doceniają także mieszkańcy. Powstają coraz to nowe obiekty hotelowo-uzdrowiskowe, apartamentowce, a także budynki mieszkalne. Inwestorzy dostrzegają potencjał miasta, a PEC Świnoujście dostrzega inwestorów i mieszkańców. Dowodem na to jest rozbudowa ciepłowni PEC-u, która odpowiada na potrzebę zwiększającego się zapotrzebowania na ciepło.

W aspekcie wzrostu liczby odbiorców ciepła w Świnoujściu, decyzja o wykonaniu inwestycji była koniecznością. Nim w PEC-u zdecydowano o rodzaju rozbudowy źródła, przeanalizowano wiele wariantów pod względem technicznym, ekonomicznym, jak i środowiskowym. Każdy z tych czynników miał kluczowe dla decyzji znaczenie.
W Świnoujściu, mieście uzdrowiskowym, istotne było poszanowanie środowiska i spełnianie wysokich norm jego ochrony. Ważna jest również atrakcyjność ceny ciepła, by pozostawało na konkurencyjnym poziomie i by nie podrażało kosztów eksploatacji obiektów. Liczyła się także wysoka sprawność techniczna i zastosowanie nowoczesnej technologii w źródle. I ostatecznie zdecydowano o rozbudowie ciepłowni o nową jednostkę kotłową z 8 MW mocy cieplnej, zasilaną paliwem węglowym.


Obecnie dostępna technologia zapewnia wysokosprawną produkcję ciepła, nawet z paliwa węglowego, które nadal w Polsce należy do najtańszych i najłatwiej dostępnych. To nie jest bez znaczenia dla ceny ciepła. Czystość emitowanych spalin zapewniają profesjonalne instalacje oczyszczania spalin w tym instalacje odpylające i odsiarczające spalin, których zadanie polega na przechwytywaniu maksimum szkodliwych substancji powstających w każdym procesie spalania. Zawodowe wytwarzanie ciepła uzbrojone jest w liczne filtry i instalacje oczyszczania spalin, które skutecznie hamują wydostawanie się zanieczyszczeń do atmosfery. Dlatego profesjonalna produkcja ciepła jest bardziej efektywna i bezpieczna pod wieloma względami.

- Decyzję o uruchomieniu projektu podjęliśmy na początku tego roku, a już 4 lipca rozpoczęliśmy budowę. Pół roku na planowanie, wybór wykonawców i uzyskanie wszelkich pozwoleń uważam za czas bardzo dobrze wykorzystany. – mówi prezes zarządu PEC Świnoujście pani Grażyna Kołowiecka – Wart podkreślenia jest również fakt, że na półmetku inwestycji możemy pochwalić się jej sprawnym i niezakłóconym niczym przebiegiem. Jest to zasługa zarówno pracowników PEC-u, jak i wykonawców zleconych zadań. Wszyscy podchodzimy do tej realizacji z wyjątkową odpowiedzialnością oraz starannością i dyscypliną. Wiemy, że już w tym sezonie nasi odbiorcy oczekiwać będą od nas pełnej gotowości grzewczej. – i podsumowuje prezes Kołowiecka – Cieszę się, że jesteśmy częścią zrównoważonego rozwoju miasta Świnoujście. Reprezentowane przeze mnie przedsiębiorstwo również zwiększa potencjał, który da nam wszystkim nowe perspektywy.

Nadzór nad inwestycją PEC-u pełni Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych EKO-INWEST S.A., które w Świnoujściu nadzorowało także inwestycje GAZ-SYSTEM (budowę gazociągu), a także budowę i modernizację kotłów, w tym na biomasę i budowę instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Dolna Odra (PGE), czy dla PGNiG TERMIKA – przebudowę biomasowego kotła w Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie. Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem, w tym w branży energetycznej.

- Inwestycja w świnoujskim PEC-u jest dla EKO-INWEST kolejnym w branży energetycznej nadzorowanym projektem. Mamy spore w tym zakresie doświadczenie i cieszymy się, że możemy się nim podzielić. – mówi Michał Naściuk Inżynier Kontraktu z EKO-INWEST, i dodaje – W roku 2002 uzyskaliśmy Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością według normy ISO 9001, dlatego z zadowoleniem przyjmujemy współpracę z firmami, które stawiają na jakość, rzetelność i terminowość. A tak jest w przypadku tej inwestycji. Potwierdzam, że harmonogram prac jest dochowywany, a zakres robót wykonywany z przestrzeganiem wszystkich norm jakościowych. Nie odnotowaliśmy żadnych nieoczekiwanych zdarzeń, bo wszystko zostało z dużym wyprzedzeniem i skrupulatnie zaplanowane. Wysoko cenię takie podejście do realizacji zadań.  
 
Wykonawcą instalacji oczyszczania spalin jest firma INSTAL-FILTER, która z ponad 20-letnim doświadczeniem zajmuje się przemysłowymi systemami ochrony powietrza. Posiada  liczne referencje z realizacji instalacji odpylania, filtracji i neutralizacji zanieczyszczeń, m.in. od PEC Stargard, SEC Szczecin, GPEC Gdańsk, KPEC Bydgoszcz, ECO Opole, Veolia, PGNiG, Tauron i wielu innych firm z branży energetycznej.

- Emisja gazów to w przemyśle i w codziennym życiu tak powszechne zjawisko, jak dla człowieka oddychanie. Te zjawiska mają ze sobą wiele wspólnego – ale źle skorelowane mogą szkodzić zdrowiu. Dlatego tak ważna jest eliminacja zanieczyszczeń. I my technologicznie właśnie tym się zajmujemy. – mówi Maciej Napieralski, menadżer kontraktu INSTAL-FILTER – Nasze instalacje są skomplikowane i zaawansowane technologicznie, ale zasada ich działania jest prosta. W procesie filtracji powietrze oddzielane jest pyłów natomiast stosując odpowiednie dodatki neutralizujemy szkodliwe substancje gazowe. W efekcie tego działania oczyszczone powietrze oddawane jest do atmosfery. – i podsumowuje – Niby proste, a jednak wymaga specjalizacji. I to co jeszcze dla nas ważne, również nieszablonowego podejścia do potrzeb klienta. W przypadku PEC-u Świnoujście kluczowe znaczenie miała uzdrowiskowa lokalizacja instalacji, a także dobór urządzeń z możliwością dalszej rozbudowy dla osiągania coraz wyższych standardów emisyjnych.
 
INWESTYCJA W LICZBACH
WAŻNE DATY
    01.2017 r. – decyzja o realizacji projektu
    01.2017 r. – ogłoszenie przetargu na wykonanie inwestycji
    02.2017r.  – wybór wykonawcy
    03.2017r.  – ogłoszenie przetargu- inżynier kontraktu
    03.2017 r. – rozpoczęcie projektowania inwestycji
    03.2017r.  – wybór inżyniera kontraktu
    07.2017 r. – rozpoczęcie budowy
    09.2017 r. – półmetek prac
    11.2017 r. – zakończenie inwestycji

PARAMETRY
 • moc cieplna nominalna kotła wytwarzającego energię cieplną 8 MW
 • sprawność kotła wytwarzającego energię cieplną 86%
 • wysokość kotła WR-8 8,75 m
 • kubatura kotła WR-8 ok.150 m3
 • 2 stopnie filtracji emisji spalin (multicyklon przelotowy i filtr workowy o pow. 550 m2 oraz 624 szt. elementów filtracyjnych), skuteczność urządzeń odpylających 99,9%
KLUCZOWE ETAPY PRAC
 •  Budowa Instalacji odpylania spalin, lipiec – sierpień 2017 r.
 •  Budowa rusztu, lipiec – sierpień 2017 r.
 •  Budowa kotła, sierpień – wrzesień 2017 r.
 •  Próby ciśnieniowe, wrzesień 2017 r.
 •  Montaż instalacji wszystkich branż,  wrzesień – październik 2017 r.
 •  Odbiory techniczne, październik 2017 r.
 •  Pomiary środowiskowe, listopad 2017 r.
 •  Pozwolenie na użytkowanie, listopad 2017 r.
 •  Uruchomienie, listopad 2017 r.
WYKONAWCY
Generalnym wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Remontu i Montażu Urządzeń Energetycznych ENERGOSERWIS SA z Lublina.
Podwykonawcą w zakresie oczyszczania spalin jest INSTAL FILTER SA z Kościana.
Podwykonawcą w zakresie instalacji elektrycznych i akpia jest Zakład Przemysłowych Systemów Automatyki Sp. z o.o. z Ostrowa Wielkopolskiego.