Zapraszamy do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym

Szanowni Państwo,
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa tylko do 30 września br. Do tego czasu każdy pełnoletni mieszkaniec Polski musi wywiązać się z obowiązku spisowego.
Wyniki NSP 2021 posłużą do planowania działań w najważniejszych obszarach: rodzina, szkolnictwo, rynek pracy, mieszkania, emerytury i wiele innych.

Jak się spisać:
1) obowiązkową formą jest samospis internetowy, korzystając z aplikacji spisowej na stronie internetowej spis.gov.pl,
2) metodą uzupełniającą jest spis przez telefon, dzwoniąc na infolinię GUS: 22 279 99 99,
3) od 4 maja br. rachmistrzowie spisowi zbierają informacje przez wywiad telefoniczny, rachmistrz może zadzwonić tylko z jednego numeru telefonu: 22 828 88 88,
4) od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie, kontaktując się z osobami, które do tej pory samodzielnie nie wywiązały się z obowiązku spisowego przez internet lub telefonicznie,
5) bezpośrednio w punkcie samospisu mieszącym się w Urzędzie Miasta Świnoujście ul. Wojska Polskiego 1/5 w pomieszczeniu P28 dostępnym dla respondentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 15:00.
Samodzielne wypełnienie formularza spisowego on-line (na stronie spis.gov.pl) lub telefonicznie (pod numerem infolinii spisowej: 22 279 99 99) trwa tylko kilka do kilkunastu minut, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę.
Osoba fizyczna objęta spisem powszechnym nie może odmówić udzielenia informacji w ramach spisu powszechnego. Za niedopełnienie obowiązku spisowego ustawa o statystyce publicznej w art. 57 przewiduje karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł, o jej wysokości decyduje sąd. Dane osobowe zebrane w spisie powszechnym są bezpieczne i podlegają tajemnicy statystycznej.
To wydarzenie ma znaczenie dla nas wszystkich!

Gminny Komisarz Spisowy
/-/ Janusz Żmurkiewicz